دهاقان‌ بیدار
07:56 - سه شنبه 11 آبان 1400

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان:

بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در اصفهان طی سه سال گذشته مشاهده نشده است

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان به عدم مشاهده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سطح استان طی سه سال گذشته اشاره و تصریح کرد: شرایط فعلی این بیماری بسیار شکننده و غفلت، خسارات جبران ناپذیر اقتصادی و اجتماعی به دنبال خواهد داشت.

به گزارش دهاقان بیدار؛ دکتر شهرام موحدی با سفر به شهرستان دهاقان طی یک نشست با فرماندار این شهرستان، پیرامون موضوعات مختلف در حیطه دامپزشکی و مشکلات این نهاد خدمت رسان به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

مهندس سید علی سجادی فرماندار شهرستان دهاقان در این دیدار ضمن خیر مقدم گویی به مدیرکل دامپزشکی استان و همراهان، به اهمیت و تنوع خدمات دامپزشکی و ارتباط با آن با بهداشت و سـلامـت عمـومی اشاره و افزود: دامپزشکی با کار و تلاش شبانه روزی و تخصص و خدمت صادقانه  در سطح جامعه شناخته می شود.

وی فعالیت اقتصادی شهرستان را بر پایه کشاورزی و دامپروری عنوان و از عملکرد سرپرست و کارکنان شبکه دامپزشکی به ویژه در حوزه عشایری علیرغم مشکلات عدیده اعتباری، کمبود نیروی انسانی و… تشکر و قدرانی نمود.

نماینده عالی دولت در شهرستان دهاقان گفت: طی بازدید های مختلف شاهد خطرات و حجم کاری بالای نیروهای دامپزشکی و تلاش در جهت صیانت از سرمایه های دامی به عنوان یک سرمایه ارزشمند ملی بوده ام و در حال حاضر عملکرد نیروهای دامپزشکی در ارائه این خدمـات خوب و رضایت بخش، ارزیابی می شود.

فرماندار شهرستان دهاقان به اهمیت اشتغال و دغدغه های اشتغالزایی نیز اشاره و حمایت دامپزشکی در توسعه ظرفیت های دامپروری را خواستار شد.

سپس مهندس داریوش هاشمی سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان دهاقان نیز گزارشی اجمالی از فعالیت های دامپزشکی در تأمین بهداشت، سلامت و فراهم کردن رفاه دام، کنترل، پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دامی، تأمین و تضمین بهداشت و سلامت فرآورده‌های دامی، پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مشترک انسان و دام و…ارائه و از حمایت های فرماندار و همکاری سایر دستگاه ها در سطح شهرستان تشکر و قدردانی نمود..

در ادامه دکتر شهرام موحدی مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان ضمن تشکر و قدردانی از حمایت های فرماندار شهرستان دهاقان، به بیان تاریخچه دامپزشکی نوین با قدمت بیش از 96 سال اشاره و تصریح کرد: دامپزشکی در سراسر جهان با نظارت بهداشتی از مزرعه تا سفره شناخته می شود.

وی تحقق اهداف ایمنی غذایی در زمینه فرآورده های پروتئین دامی را از مهم ترین وظایف دامپزشکی عنوان و تصریح کرد: در این راستا از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد و همیشه حفظ سلامت مردم خط قرمز دامپزشکی بوده است.

دکتر موحدی به حجم عظیم سرمایه در گردش حـوزه دامپزشکی استان اعم از مراکز پرورش ، کارخانجات خـــوراک دام و طیور، سردخانه ها ، کشتارگاهها، کارگاههای بسته بندی فراورده های دامی ، فـــــروشگاههای بزرگ عرضه مواد پروتئینی ، داروخانه ها و شرکت های پخـش دارو و واکسن و مواد بیولوژیک دامی ، درمانگاهها ، مراکز مایه کوبی و کلیـنیک هـای دامپزشکی و… اشاره و تصریح کرد: مـتأسفـــانه مردم به خوبی با وظایف، اهداف و حوزه های فعالیت دامپزشکی در سطح جامعه آشنا نیستند.

دکتر موحدی با اشاره به این که تلاش برای تامین سلامت جامعه از طریق نظارت بر سلامت مواد غذایی به ویژه محصولات دامی رسالت اصلی دامپزشکی محسوب می شود اظهار داشت: واکسیناسیون دام و طیور برای مقابله با انواع بیماری های دامی و مشترک و بین انسان و دام، کمک به ارتقا سطح بهداشت عمومی با نظارت بر کشتار، سلامت مراکز بسته بندی تولیدات دام و طیور، توجه به بهداشت دام از طریق پیشگیری در برابر بیماریهای همه گیر و قرنطینه ای، شناسایی کانون و عوامل انتقال آلودگی های مختلف غیربهداشتی، نظارت بر تولید داروهای دامپزشکی از وظایف دامپزشکی تعیین شده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: تمامی این موارد ارتباط مستقیمی با سلامت شهروندان جامعه دارد و اصل تقدم پیشگیری بر درمان می طلبد که توجه بیشتری به حوزه دامپزشکی شود.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان تصریح کرد: نیروهای دامپزشکی در بخش دولتی و خصوصی به منظور ارتقاء سطح بهداشت عمومی با نظارت های شبانه روزی از ورود انواع فرآورده های خام دامی غیر قابل مصرف به بازار جلوگیری به عمل می آورند.

مدیرکل دامپزشکی استان به مشکلات عدیده سال های قبل دست و پنجه نرم کردن با ویروس آنفوانزای فوق حاد پرندگان در حوزه دامپزشکی اشاره و با بیان گلایه از برخی ناملایمات اذعان داشت: با همه گیری ویروس کرونا، در حال حاضر اطلاعات عمومی مردم از ویروس ها و ضرورت رعایت فاصله ها و پرهیز از تراکم و تجمعات بسیار بیشتر شده است و این موضوع کمک شایانی به موضوع شناخت بیماری های ویروسی و اهمیت پیشگیری حوزه دامپزشکی در جامعه نموده است.

دکتر موحدی در پایان سخنان خود به عدم کمبود در تامین فرآورده های سالم و بهداشتی نظیر گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ و…از ابتدای روزهای شیوع ویروس منحوس کرونا تا کنون به ویژه تامین نیاز بیمارستان ها و دیگر مراکز درمانی اشاره و از زحمات تمامی مدافعان گمنام سلامت در حوزه دامپزشکی، که علیرغم برقراری برخی محدودیت ها، ملزم به حضور در محل کار و اجرای نظارت ها بودند تشکر و قدردانی و برای همکاران عزیز حوزه دامپزشکی کشور که در راه سلامت مردم جان خویش را تقدیم نمودند، از درگاه خداوند متعال، طلب غفران الهی نمود.

وی به موضوع اشتغال و توسعه ظرفیت های دامی بیان شده در این نشست اشاره و تصریح کرد: در حوزه دامپزشکی مقررات بهداشتی به خوبی تعیین شده است و در جهت تولید پایدار و سالم، رعایت ضوابط امنیت زیستی، مقدم بر تمامی اقدامات خواهد بود و از تولیدکنندگان مجاز تا حد توان و امکانات حمایت خواهیم نمود.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان پیرامون موضوع روز حوزه دامپزشکی یعنی پیشگیری و مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نیز سخن گفت و با توجه به تراکم بسیاری بالای طیور صنعتی در سطح استان بر حساسیت فرمانداران، مدیران دستگاه های مرتبط، اعضای تشکل های طیور و به ویژه پرورش دهنگان تاکید نمود.

این مقام مسئول در پایان به عدم مشاهده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سطح استان طی سه سال گذشته اشاره و ضمن تشکر و قدردانی از تلاش یکایک همکاران و سایر مرتبطین، تصریح کرد: شرایط فعلی در زمینه این بیماری بسیار شکننده است و کوچکترین غفلت، خسارات جبران ناپذیر اقتصادی و اجتماعی به دنبال خواهد داشت.

دیدار و گفتگوی صمیمانه با همکاران شبکه دامپزشکی شهرستان دهاقان، بازدید تخصصی از یک کارخانه تازه تاسیس خوراک دام و طیور از دیگر برنامه های سفر یک روزه مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان به شهرستان دهاقان بود.

شایان ذکر است در این سفر، مهندس حسن رشیدمیاب مسئول بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات و رسول زکیان مسئول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان، دکتر موحدی را همراهی می نمودند/

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار