دهاقان‌ بیدار
11:30 - چهارشنبه 12 خرداد 1400

یادداشت| چرا نباید در انتخابات آتی به سلبریتی ها اعتماد کنیم؟!

شاید اگر یک سلبریتی این مطالب را بخواند، بگوید من هم به عنوان یک شهروند حق اظهار نظر دارم، اما از نظر جامعه شناسان این گفتمان ناصحیح است. چون وقتی فردی بین مردم محبوبیت پیدا می کند، مردم از لحاظ احساسی به او اعتماد می کنند و نظریه اش مورد قبول واقع می شود.

 دهاقان بیدار؛ رمضانعلی کاوسی/ تا قبل از همه گیر شدن شبکه های اجتماعی سلبریتی ها تنها در قاب تلویزیون و سینما دیده می شدند و نمی توانستند نظرات صحیح یا غلط خود را به عنوان یک نظریه پرداز به مردم تحمیل کنند. در گذشته وقتی یک هنرمند معروف یا یک فوتبالیست حرفه ای به یک برنامه ی تلویزیونی دعوت می شد و پیرامون حرفه اش صحبت می کرد، بر آگاهی مردم می افزود، هیچ اشکالی هم نداشت. مشکل از زمانی آغاز شد که این اشخاص توسط شبکه های اجتماعی به خصوص اینستاگرام پا را از حیطۀ تخصصی خود درازتر کردند و در امور مختلف اجتماعی و سیاسی صاحب نظر شدند!

این افراد که اغلب توسط رسانه های عمومی (و البته با پول بیت المال) تحت عنوان «هنرمند مردمی!» معروف شده و محبوبیت پیدا کرده اند با استفاده از صفحه های شخصی خود آزادانه و بدون کم‌ترین محدودیتی درباره همه موضوعات مبتلا به جامعه نظر می دهند. آنها احساسات هوادارانشان را برمی انگیزانند و تحمیل می کنند که به فلانی رأی بدهید. نگاه می کنید جوان ما به سخنان فلان سیاستمدار مردمی یا اقتصاددان دلسوز هیچ توجهی نمی کند، اما حرف نسنجیدۀ فلان سلبریتی خوش بر و رو برایش حجت می شود!

شما عقربه های زمان را به چهار سال پیش برگردانید و داستان «چوپان های دروغگو»ی آن زمان را به یاد بیاورید. اغلب آنها با حمایت از یک کاندیدای خاص، به مردم امید کاذب تزریق کردند، رأی ها را قاپیدند و اینگونه که می بینید کاسۀ چه کنم دست مردم دادند. جالب است اغلب آنها امروزه شعار «کی بود، کی بود، من نبودم» هم سر می دهند!

شاید اگر یک سلبریتی این مطالب را بخواند، بگوید من هم به عنوان یک شهروند حق اظهار نظر دارم، اما از نظر جامعه شناسان این گفتمان ناصحیح است. چون وقتی فردی بین مردم محبوبیت پیدا می کند، مردم از لحاظ احساسی به او اعتماد می کنند و نظریه اش مورد قبول واقع می شود.

همانطور که یک پزشک متخصص در بارۀ یک رشتۀ ورزشی اظهار نظر نمی کند، همانطور که یک فقیه به خودش اجازه نمی دهد در کار یک پزشک دخالت کند، همانطور که یک سیاستمدار نمی تواند در مورد نحوۀ کار یک هنرپیشه یا کارگردان سینما نظر بدهد، فردی هم که در امور هنری تخصص دارد نباید پای خود را از گلیمش درازتر کند و در امور سیاسی، اجتماعی، ورزشی و اقتصادی نظرش را تحمیل کند.

به باور من، رسانه ها ضمن احترام به هنرمندان، باید فقط موقعی که موضوعات صنفی و هنری در میان است به آنان رجوع و مطالب غالباً کم ارزش و نامعتبرشان را منتشر نکنند. کسانی که پیگیر صفحات اجتماعی سلبریتی ها هستند بدانند هدف اصلی برخی از آنها جذب فالوور و لایک فراوان است تا خودشان را مردمی معرفی کنند و بتوانند در ایفای نقش در فلان فیلم، پول بیشتری از تهیه کننده طلب کند! اگر ما آگاهی و دانش خود را در انتخاب صحیح رئیس جمهور یا عضو شورای شهر ارتقا بخشیم با طناب یک سلبریتی کم سواد در چاه فرو نمی رویم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار